Doktorka pro Vaše nejmilejší

Dětská doktorka Plzeň. cz

Vyrážka, ekzém, opruzení, štípance, přisáté klíště, opar, aft v ústech


Opruzení
- opruzená kůže je červená až zarudlá, mokvající, místy může být porušený kožní kryt. Opruzení dítě pálí, bolí, vede k jeho neklidu a pláči.
Nejčastěji je postižena kůže pod plenkou, často též v kožních záhybech krku, v podpaží.
Léčba - zarudlou kůži větrat, omývat vodou a mýdlem, pak dobře opláchnout. Promašťovat např. Infadolanem, Linolou fett, Vitellou extrem. Na noc mazat krycím krémem např. Sudokrémem, Vitellou ictamo. Při silném zarudnutí kůže mazat několik dní Imazolem pastou. Nepoužívat vhlčené ubrousky.

 
Kojenecký ekzém ( někdy to rodiče jmenují jako potničky, ouročky )
se může objevit již v prvních týdnech života. dítěte. Kůže je mapovitě červená, krupičkovitá, vystupující lehce nad povrch. Ekzém se nejčastěji vyskytuje na hlavičce, obličeji, krčku, ale někdy postihne celé tělo.
Léčba - postiženou kůži během dne otírat odvarem řepíku, při večerní koupeli omýt pokožku vodou a mýdlem, dobře opláchnout, pak promastit ( Vitella extrem, Infadolan, Linola fett )
Výrazné červené pupínky navíc ošetřit 2x denně Devilanem.

 
Ekzém, atopický ekzém
- kůže je suchá, drsná, zarudlá, někdy s prasklinkami ( např. za ušními boltci, v loketních a podkolenních jamkách ), silně svědící. 
Léčba - denně pokožku omývat a zbavovat šupin, namydlit a dobře opláchnout, nejlépe při sprchování. Následně kůži dobře promastit ( např. Vitellou extrem, Infadolanem, Linolou fett ), praskliny ošetřit Vitellou ictamo nebo Imazolem pastou. Při silném svědění podat lék na alergii ( Fenistil kapky, nebo Zodac či Aerius, ap. )
 
Dítěti oblékat vhodné prádlo - nejlépe bílé, jemné, bavlněné, seprané, bez potisků
Ekzém je kožní projev alergické dispozice či alergie, proto je třeba snížit i dráždění kůže ze zevního prostředí, tj. : zavést dietu, viz níže
omezit domácí chemii ( používat mýdlové prací prostředky, nepoužívat aviváž, nepoužívat bytové vůně , atd. )
uklízet na mokro, omezit prach v bytě - ten je zadržován zejména v kobercích, záclonách, závěsech, textilních dekoracích a hračkách, atd.
 
Velký význam ve vzniku a následném léčení ekzému má strava. 
Základem léčby je dieta, tj. vyloučení některých potravin z jídelníčku - začínáme vždy s úplným vyřazením sladkostí, exotického ovoce, aromatického ovoce, bylinných čajů, dochucovadel ( např. kečupu ), atd. Zavedeme dočasnou bezmléčnou stravu.
U výlučně kojeného dítěte doporučuji zavést dietu kojící mamince, včetně vyloučení potravinových doplňků a zbytných léků.
 

Kvasinka nebo - li moučnivka v ústech
je velice častý nález v ústech novorozenců nebo kojenců. Léčba je zdlouhavá a kvasinka se často v pusince zase objeví ( tak nebud’te zklamaní a smutní ).
Léčba - vytírání úst odvarem řepíku několikrát denně, možno doplnit vytíráním pusinky Neocid gelem, podávat probiotika ( např. Bio gaia ). U kojeného dítěte je nutné omývat i bradavky matky před kojením.
Dříve používaná a dobře účinná genciána ( “ fialka “) se nyní již nedoporučuje.
 

Opary rtu 
léčba - nedráždivá strava, dobrý pitný režim, opar krýt krycí mastí ( Sudokrém, Imazol pasta )
 

Afty v ústech 
léčba - nedráždivá strava, dobrý pitný režim, ústa vyplachovat odvarem řepíku několikrát denně, event. vytírat pusinku Neocid gelem nebo Octeniseptem. Cucat BioGaiu nebo Bactoral.
V obou případech zvýšit příjem vitamínů skupiny B.
 

Hmyzí štípance
vosa, včela , někdy komár 
léčba - štípanec potřít dezinfekcí, oteklé místo účinně chladit obkladem, potřít případně Fenistilem gelem. 
Při svědění nebo výraznějším otoku podat Fenistil kapky ústy, nebo jiný lék na alergii.

 
Přisáté klíště
- po objevení jej ihned vytrhněte, až potom vzniklou ranku potřete dezinfekcí. Případná zbylá kusadla v kůži dezinfikujte 2x denně do doby, než se z kůže spontánně odloučí.

Objednejte se

OBJEDNEJTE SE K VYŠETŘENÍ: 774 686 884

vždy je potřeba se objednat -  i v případě akutního onemocnění 

pište: detska.doktorka@seznam.cz 

Aktuality

  • Očkování COVID-19

    4. 9. 2021

    Oznamuje zahájení očkování dětí starších 12 let proti infekci Sars 2 Covid 19 očkovací látkou od firmy Moderna, název vakcíny je Spikevax. Vybraná vakcína patří mezi TOP, dle nejnovějších studií je účinná i proti variantě delta.

  • Nové webové stránky

    4. 9. 2021

    Vítáme Vás na našich nových webstránkách. Naleznete zde informace o nás, naší praxi, poskytovaných službách, o naší ordinaci a kontaktní údaje.

Archív

Náš zdravotnický tým

O vaše zdraví se postará náš zkušený personál

MUDr Lenka Emmerova

MUDr. Lenka Emmerová

.

DRLE SDSC_0303 72.jpg

Jana Skřivánková

.

Ordinace

Copyright ©  Dětská doktorka Plzeň s.r.o.  |   správa webu: Portálservis.cz